لذتی که حرفش بود* :: راسپینا

راسپینا

فصل طلایی

لذتی که حرفش بود*

"شش تکه نگاری در باره ی دیدن و زیستن"

کتاب جالبیه با موضوع های پراکنده و روزمره اما یه جاهایی آدم رو به چالش می کشه. مثلا اولش با خاطره ای از کودکی نویسنده شروع میشه و بعد به خودت میای و می بینی داری فکر می کنی واقعا معمولی بودن یعنی چی؟!

متن روان و حجم کمی هم داره. در کل کتاب خیلی خوبیه!

این قسمت هایی که نوشتم مربوط به بخش چهارم با موضوع خیال هست.


ما با خیال زنده ایم ، به همین دل خوش کنک های ساده ، به همین گریز های کوچک خوشبختی، واقعیت همان خط صاف تکراری همیشگی است که فقط راه برگشت ندارد و با همین برگ برنده یک عمر مشغول مان می کند. اما خیال پرواز است. ما خودمان جهان را وسیع می کنیم، جهان را قابل تحمل می کنیم.
***
ظاهرا این طور به نظر می رسد که علت وجودی خیال، کنار نیامدن ما با واقعیت است.
***
اتفاق، اتفاق ساده ای بود، آن قدر به چیزی فکر کرده بودم که آن چیز در ذهنم به چیز دیگری تبدیل شده بود. این تبدیل تا زمانی که در حوزه ی واقعیت صورت می گرفت کم و بیش قابل درک بود، ولی زمانی که مرز واقعیت را رد می کرد وارد حوزه ی خیال یا توهم شده بود، وارد جهان تداعی ها، جهان حذف های به قرینه، قرینه هایی از جنس های متفاوت، جهانی که هیچ محدودیتی برای آن نمی توان قائل شد.جهانی که وروود به آن یعنی تنهایی. جایی که به خاطر وسعتش در واقع جایی نیست.
***
ما با تحقق بخشیدن به آرزو ها ، رویا ها و تصورات مان ، به این جهان وسعت می دهیم. بسیار خب، چقدر عالی! اما تا کجا؟ تا چه حدی می شود دور شد؟ می توانیم کاملا در عالم خیال سیر کنیم، بسیار هم لذت بخش است، ولی نمی توانیم از همه توقع داشته باشیم که جهان ما را درک کنند. ما نمی توانیم از محیط جهان فاصله ی زیادی بگیریم و هم چنان قابل درک باشیم. و اگر دور شدیم باید بپذیریم که در اقلیت و غیر قابل درک خواهیم ماند. یادم هست نویسنده ای گفته بود که تفاوت ما با دیوانه ها فقط در این است که آن ها در اقلیت اند.

منبع: پیمان هوشمند زاده، لذتی که حرفش بود، نشر چشمه

* عنوان از اسم کتاب

مسـ ـتور
۳۰ فروردين ۱۱:۳۴
چه قدر خوب نوشته...
و چه قدر شبیه تفکرات منه!
کاش میشد خیال هم حقیقت پیدا کنه یه روزی...

پاسخ :

آره، خیلی خوبه کلا:)
از کجا معلوم؟ شاید پیدا کنه!
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Designed By Erfan Powered by Bayan